top of page

Blog

Поиск

Recycle ♻️ Сортування сміття і як мене в це затягнуло.

  • Фото автора: Марта Кватерчук
    Марта Кватерчук
  • 4 февр. 2020 г.
  • 3 мин. чтения

Я ніколи не належала до запеклих активістів за екологію. Звісно, що з самого дитинства я була привчена до порядку: сміття живе у смітнику, а не під парканами. Йдучи зі школи додому, я завжди перевіряла, чи біля нашого двору якесь порося не залишило упаковку з-під сухариків чи морозива. У нашій сім‘ї, мабуть, як у всіх у селі, сміття ділилось на дві категорії: органічне та все решта.


Одного дня, повернувшись з Португалії, ми з Дімою пили “Schweppes”. І раптом, ні сіло ні впало, я йому кажу: «Не викидай бляшанку. Я її помию і здам на переробку». Діма кинув насторожений погляд. «Якщо ми хочемо, щоб наші діти сортували сміття і не тонули в тій кількості пластику, яку ми продукуємо, нам потрібно самим почати сортувати».



Ще мене на цей крок підштовхнула поїздка на полігон твердих побутових відходів, куди звозять все сміття Фастівського району. Звісно, це не була запланована екскурсія 😅 Наше сміття завжди красиво забирає спеціальна машина, але одного разу ми мали зайвий мішок, куди Діма скинув згромаджене листя і траву. Так як полігон був по дорозі, ми вирішили завезти мішок самі. Під‘їжджаючи до цього місця, можна побачити сміття, розкидане вітром на сотні метрів за межі полігону. Сам же полігон - суцільна печаль 😔 Ти раптом усвідомлюєш: що ми робимо зі своїм домом?


На той момент, як я сказала Дімі, що ми сортуватимемо сміття, я ніякого поняття не мала, куди його здавати, за якими категоріями його сортувати і чи все можна здавати. Знала одне: сміття повинно бути чистим. Відтоді біля нашого посуду висушуються пластикові пакети, пляшки, бляшанки і т.д. Весело, зважаючи на те, як я «люблю» мити посуд 🙈 Але, якщо чесно, мити не тільки посуд дуже швидко ввійшло у звичку.


Далі я почала шукати, куди ж здавати всю ту купу сміття, яка лише за місяць завалила пів кімнати. Варіант «Україна без сміття» видався найадекватнішим. Хоча б тому, що вони точно його переробляють, а не відправляють на звичайний смітник. Але їздити до них - ціла пригода 🙄 Графік роботи нам теж не дуже підходить. Та ми вже якось втягнулися. Коли помите сміття не вміщається в коробки і пакети, і коли я на межі, щоб на все це плюнути, ми веземо його на станцію 😜

У них є сайт та сторінка у фейсбуці. Якщо маякнути в повідомлення, бот розповість вам про все: адресу, графік роботи, а також головне - що і в якому виді приймається / переробляється.

Основне правило просте:

  • Все має бути помитим! і стиснутим (але це не так принципово)

Все решта - можна розібратися на місці. Там завжди достатньо консультантів, які розкажуть, що таке тетра пак, паперовий мікс, HDPE, PET1, чим комерційна плівка відрізняється від пластикового пакету, чому пакети Нової Пошти кладуться в одну купу з пакетами з-під молока, і чому PP йде на спалювання. А ще вони тицьнуть або скажуть номер мішка, куди це все добро засунути. Перший раз - завжди квест. Дивишся на всі ці мішки, на своє сміття, на маркери на ньому і думаєш:

  • Навіщо стільки різновидів пластику?

  • Сортувати не так просто.

  • Що я тут роблю? 😱

Хороші новини: з кожним разом все стає простіше. Тебе не лякають ці крейзі назви і ти вже точно знаєш, що на спалювання, а що переробляється і куди його покласти. Ти починаєш слідкувати, в яких упаковках купуєш продукти, вибираєш більш еко-френдлі варіанти, стараєшся брати шоппер в магазин (але не завжди) і починаєш носити своє сміття додому.


Тепер етеншен: я не маніяк цієї теми. Я сортую, тому що це правильно. Але часом я п‘ю воду з пластикової трубочки, запаковую їжу в харчову плівку і беру пластиковий пакет, якщо забула шоппер. Я б хотіла ще більш усвідомлено підходити до теми піклування про довкілля, але кидатися на людей і змушувати їх купувати еко-чашки і біопакети я не збираюся. Кожен повинен дійти до цього сам, щоб це стало звичним стилем життя, а не примусом.



Коли люди взнають, що я сортую сміття, діалог в основному йде у такому руслі:

  • То його все треба мити і сушити? Пакети розрізати, щоб помити? 🙀

  • То тобі гроші за макулатуру та пляшки не дають?

  • Чекай! Ти платиш гроші за те, щоб твоє сміття спалили?

  • Навіщо воно тобі треба?

  • Якось напряжно все це. Так морочитися зі сміттям.

  • Ну це не для мене. Я надто лінивий (-ва), щоб так паритись над сміттям (читай екологією та майбутнім своїх дітей).

Цей допис чисто про мій досвід, а також невелика ознайомча інформація для тих, хто поняття не має, як сортувати і з чого почати. Головне - почати ♻️



Comments


bottom of page